Ugrás a tartalomhoz

Vita:Véletlen

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Gubbubu 8 évvel ezelőtt a(z) horror témában
Ez a szócikk témája miatt a matematikai műhely érdeklődési körébe tartozik.
Bátran kapcsolódj be a szerkesztésébe!
Besorolatlan Ezt a szócikket még nem sorolták be a kidolgozottsági skálán.
Nem értékelt Ezt a szócikket még nem értékelték a műhely fontossági skáláján.
Értékelő szerkesztő: ismeretlen

No és a kvantummechanika? Az egy ostobaság? Schrődinger macskája? Kaboldy vita 2012. augusztus 6., 17:16 (CEST)Válasz

Véletlen vagy véletlenszerű[szerkesztés]

A szócikk erősen összemossa a véletlen és a véletlenszerűség fogalmát, illetve a véletlenszerűséget tárgyalja egyértelműen véletlenként. Két különböző dologról van szó azonban.

Véletlen az, amiről nem véltük volna, hogy bekövetkezik, véletlenszerű pedig az, ami látszólag ok nélkül, szabálytalanul, előre nem láthatóan, értelmetlenül vagy „ok nélkül” következett be. „Véletlenek” vannak - hiszen van úgy, hogy nem vélnénk vagy véltünk volna bizonyos dolgokat -, véletlenszerű bekövetkezések pedig, sokak szerint, nincsenek, csak törvényszerűség, azaz ok és okozat törvénye (idegen szóval: „karma”).

Sajnos a tudomány is összemossa a két fogalmat, de a tudományos kifejezések mára már egyértelműek és megszokottak, el kell fogadnunk őket.

Az angol „random” kifejezés egyértelműen véletlenszerű bekövetkezést jelent, de mi gyakran véletlennek fordítjuk. Ezért van az, hogy ha véletlenről beszélünk, akkor a közbeszédben egyre gyakrabban hozzátesszük a „véletlen, azaz random” kiegészítést, hogy jelezzük, valójában a kevésbé használt véletlenszerű kifejezésre gondolunk. A szócikkben igyekeztem ezt tisztázni és javítani. Üdv, Krisztián 195.228.142.2 (vita) 2014. augusztus 13., 11:00 (CEST)Válasz

A szócikk az előző hozzászóló nyomására vagy javaslatára indokolatlanul erőlteti rá Krisztián nem-sztenderd – nem szakszerű és félművelt — nyelvhasználatát a Wikipédia olvasóira. A valószínűségszámítás ma használt magyar terminológiáját nagyjából Rényi Alfréd alakította ki az ötvenes években – nagyon finoman reflektálva a korábbi következetlenségekre és a köznyelv saját hajlandóságára —, nála a véletlen az angol random megfelelője — ld. pl. a híres, a magyar szakirodalomban máig alapmű Valószínűségszámítás c. jegyzetét vagy a Levelek a valószínűségrőlt. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a véletlen első jelentése melléknévként 'előre nem látható, nem várt', főnévként 'véletlen eset'. A véletlenszerű egy egészen új szó a számítástechnikából ered, az angol pseudorandom megfelelője, pongyolán megfogalmazva, ha a gép véletlenszerűen ad egy számot, akkor egy olyan determninált sorozatot ad, amiben nehéz felfedezni a szabályosságot. Azt gondolom, ha a Wikipédia valóban ad a nyelvművelésre, ezt a hibát orvosolni kéne. Klj vita 2015. október 19., 20:02 (CEST)Válasz

A köznyelv gyakran összemossa a véletlen és a véletlenszerűség fogalmát, a véletlenszerűséget használja gyakran véletlenként.[...] A matematika és a matematikai statisztika is többnyire összemossa a két fogalmat [ti. a véletlent és a véletlenszerűt], de a tudományos kifejezések mára már egyértelműek és megszokottak lettek, a szakmai nyelvben egyértelműek, s régóta elfogadottá váltak.” Itt a cikk szerzője maga is bevallja, hogy nyelvhasználata nemcsak a köznyelvi hasznaláttól, de az illetékes tudomány szaknyelvétől is eltér. Persze, mondhatjuk, hogy a kérdésben még a filozófia is illetékes, és nem tudhatom, elképzelhető, hogy azon a területen egyesektől nem áll távol ez az abúzus. De a szerzők, akik 195.228.142.2 Krisztián nyelvhasználatával élnek, valószínűleg széllel szemben pisilnek. Meg kell azonban jegyeznem, ez a cikk úgy, ahogy van, a magyar Wikipédia szégyenfoltja. Klj vita 2015. október 19., 20:20 (CEST)Válasz

Ezért van az, hogy ha a magyar nyelv véletlenről beszél, akkor a közbeszédben egyre gyakrabban hozzáteszi a „véletlen, azaz random” kiegészítést, hogy jelezze, valójában a kevésbé használt véletlenszerű kifejezésre gondol.” Borzasztó ez az új nyelvhasználat, múltkor is hogy jártam a 47-esen: Egy csávó felszáll, és ráugrik a lábamra.
— Ne haragudjon, Uram, véletlen léptem Önre.
Mire ránézek, mert nem egészen úgy tűnt:
— Szóval nem szándékosan?
Mire ő:
— Nem, baszd meg. Véletlen, azaz random. Klj vita 2015. október 19., 20:33 (CEST)Válasz

De hát sokkal szebb magyarul mint bármi más nyelven. Polli60 vita 2015. október 31., 07:38 (CET)Válasz

a wiki miért dob ki ilyen rossz véletlen lapokat?[szerkesztés]

Ha már véletlent mondanak hát lehet benne érdekes is de nekem csak rosszat add ki Polli60 vita 2015. október 31., 07:41 (CET)Válasz

Egyébként sziasztok!

Polli60 vita 2015. október 31., 07:42 (CET)Válasz

horror[szerkesztés]

A szócikk állapota ma, 2016 május utolsó napjaiban katasztrofális. Nemcsak a források hiányoznak, de számos öncélú, szómagyarázgató eszmefuttatást tartalmaz, amelyek többsége nyilvánvaló (értelmezhetetlen voltából adódóan józan nyelvérzékkel belátható) tévedés, de még a saját lábán megálló pár kijelentés sem tekinthető sztenderd véleménynek. Csak két példa:

"A köznyelv gyakran összemossa a véletlen és a véletlenszerűség fogalmát, a véletlenszerűséget használja gyakran véletlenként." - e kijelentés és az utána következő ködös magyarázat is érthetetlen és téves. A köznyelv nem "mossa össze" a két fogalmat, hanem ténylegesen egy darab fogalomról van szó. Nagyképűen kijelenti a magyarázat, hogy a "matematika is összemossa a két fogalmat". Azonban puszta szócsavaráson kívül semmi konkrétum nem hangzik el, ami bizonyítaná, hogy a különbségtevés valódi.
A szócikkíró külön tudományokként sorolja fel a matematikai statisztikát, a valószínűségszámítást és a "sztochasztikát". Valójában mindegyik valószínűségszámítás.
Homályos utalások a karmára, aminek semmi köze a véletlenhez. Gubbubu12 2016. június 1., 00:56 (CEST)Válasz